• Dolar Alış 6.0857TL
  • Dolar Satış 6.0614TL
  • Euro Alış 6.8088TL
  • Euro Satış 6.7816TL

Sofrayı Uzun Süre Yerde Bekletti, Başına Öyle Bir Şey Geldi Ki! Tüyler Ürperten Olay…

, 0 Yorum

Olayı Yaşayan R.H. şu şekilde anlatıyor…Okuldan eve daha yeni gelmiştik. Annem acıkmışızdır diye abimlerle bana sofra kurmuştu. Annem o gün biraz halsizdi biz yemek yerken koltukta uzanıyordu, derken biz yemeği yiyene kadar annem uyuya kalmış.

Bizde sofranın yanında oynarken annem sıçrayarak kalktı ve “kim vurdu bana” diye her birimize bir tane tokat yapıştırdı. Biz ona bizim vurmadığımızı söyledik.Annemin gözleri büyümüş kocaman olmuştu ve yanağı da gerçekten kıpkırmızı olmuştu ve bir an sofraya baktı. Apar topar kalkıp sofrayı topladı bundan sonra ne olursa olsun bir daha yerde sofra bırakmıyor.

PEYGAMBERİMİZİN YEMEK ADABI:

Yemek yerken fazla vakit kaybetmemek:“Ben bir yere dayanarak rahat bir şekilde yemek yemem. Yani yemek için fazla zaman ayırıp vaktimi orada geçirmem.” (Ebu Davud, Darimi)

Yemeğe kusur bulmamak…Ebu Hureyre (ra): “Peygamber Efendimiz (asm) hiçbir yemeğe kusur bulmazdı, canı çekerse yerdi, çekmezse bırakırdı.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)

Ortasından yememek:“Bereket yemeğin ortasına iner dolayısıyla siz yemeği ortasından değil kenarlarından yiyin.” (Ebu Davud) …İbn Abbas’dan (ra): “Bereket yemeğin ortasına iner. Onun için kenarlarından yiyin, ortasından yemeyin.” (Tirmizi)

Kaldırılıncaya kadar sofradan kalkmamak:“Sofra kurulduğu zaman, kaldırılıncaya kadar kimse kalkmasın. Kişi doysa bile, elini herkes yemeği bitirinceye kadar sofradan çekmesin. Çünkü aralarında utanan kimse bulunur da doymadığı halde yemekten kalkar.” (İbn Mace)

Ayakta bir şey yiyip içmemek:“Peygamber Efendimiz (asm) ayakta su içmekten ve yemek yemekten nehy etmiştir.” (Bezzar, Ebu Ya’la)

Yiyecek ve içeceklerin içine üfürmemek:“Peygamber Efendimiz (asm), yiyeceklerin, içeceklerin ve hurmanın içine üfürülmesini yasakladı.” (Taberani)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Content is protected !!