• Dolar Alış 6.0857TL
  • Dolar Satış 6.0614TL
  • Euro Alış 6.8088TL
  • Euro Satış 6.7816TL

Öksürüğün, Gribin, Bronşitin ve Astımın Doğal Şifası, Tam Mevsimi

, 0 Yorum

Töngel, Japon erik, beşbıyık, ezgil, sarı erik gibi farklı isimlerde de bilinmektedir. Muşmula, gülgiller ailesinden birisi olan muşmula; kış mevsimi gelince yapraklarını döken çalı tipi bir ağacın meyvesidir. Muşmula; Hindistan, Japonya ve Moldova başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde üretilmektedir. Ayrıca bizim ülkemizin de çeşitli bölgelerinde yetişebilmektedir. Muşmula ağacı; yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilen ve pembe- beyaz renklerinde çiçekleri açan bir ağaç türüdür.

Bu ağaçtan elde edilen muşmula meyvesi; olgunlaşmasının ardından Eylül-Ekim aylarında h-asadı yapılır. Hatta kış aylarına kadar h-asadı devam edebilmektedir. Bu meyvenin en önemli özelliklerinden biri de; iyice olgunlaşmadan yani henüz yeşil renkteyken tüketilmemesidir. Çünkü bu haliyle buruk gelebilen a-cı bir tada sahiptir. Tam anlamı ile olgunlaşan muşmula, kırmızımsı veya kahverengini andıran renge dönüşür. Ceviz büyüklüğünde olan muşmula, yabani olarak dağlarda da yetişebilen bir meyvedir.

Sert iklimleri seven bu meyve, üretildiği bölgeye bağlı olarak farklı c-inslerde bulmak mümkündür. Fakat tüm c-inslerinde içerdiği ekşimsi tat, her bölgede ortaktır. Muşmula, besin değeri oldukça yüksek olan bir meyvedir. Bünyesinde potasyum, fosfor, kalsiyum, demir bileşenlerinin yanı sıra; A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca lif içeriği de çok zengindir. Kalorisi düşük bir meyve olmasından dolayı, kilo vermek isteyenler için de c-azip bir meyvedir. Uzun yıllardır şifa kaynağı olarak tüketilmektedir.

Muşmula, meyve halinin dışında; pekmezi, reçeli, marmelatı, turşusu ve sirkesi yapılabilen çok çeşitli bir bitkidir. Bunun yanı sıra, yaprak ve çekirdeklerinden çay da yapılabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede farklı şekillerde faydalanılması sağlanır. İnsan sağlığı için pek çok yararı olan muşmula, ne yazık ki yaygın olarak tüketilen meyveler arasında değildir. Ancak kış aylarının en önemli meyvelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Muşmula faydaları nelerdir? Muşmulanın en e-tkili olduğu organlardan biri hiç şüphesiz bağırsaklardır. İ-shali keser, dizanteri ve bağırsak iltihabı gibi, bağırsak h-astalıklarını önleyici e-tkisi vardır. K-an akışını düzene s-okar. İçeriğindeki şeker oranı düşük olduğundan, şeker h-astaları için ideal bir meyvedir.

Ayrıca yapraklarından yapılan çay, diyabet r-ahatsızlığına da iyi gelmektedir. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan muşmula, birçok mide r-ahatsızlığına iyi gelir. Susuzluk hissinin oluşmasını e-ngeller. Gut h-astalığında t-edaviye yardımcı olur. Sinir sisteminin g-üçlenmesine katkıda bulunur ve kişiye sakinlik hissi verir.

Öksürük, grip, bronşit ve astım gibi üst solunum yolları h-astalıklarında, muşmula çok faydalıdır. Kas, romatizma ve bel a-ğrılarında a-ğrı kesici özelliği vardır. Hamile bayanlar için düşük r-iskini azalttığı söylenmektedir. Vücudumuzda bulunan z-ararlı maddelerin temizlenmesinde e-tkisi bulunmaktadır. K-andaki k-ötü kolesterol seviyesini düşürür. Göz sağlığımıza oldukça faydalı olan muşmula, karaciğer içinde bulunmaz bir nimettir. Güçlü bir idrar sökücüdür. Muşmula, k-ansızlık problemi yaşayanlarda demir emilimini hızlandırdığı için t-edaviye yardımcı olur.

Not: Birçok besin gibi muşmulanın da a-şırı tüketimi sakıncalı s-onuçlara neden olabilir. Bu yüzden, özellikle c-iddi r-ahatsızlıklar için d-oktora danışılmadan tüketilmemesi t-avsiye edilir. Aşırıya kaçmamak gereklidir. Bu önemli bilgi ve y-öntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Content is protected !!