• Dolar Alış 6.0857TL
  • Dolar Satış 6.0614TL
  • Euro Alış 6.8088TL
  • Euro Satış 6.7816TL

Günlük 330 bin adet üretiyor hedefi 1 milyon üretim

Günde 330 bin adet üretiyor hedefi 1 milyon üretim

, 0 Yorum

Kadın girişimcinin attığı adımlar tüm kadınlarımıza ve iş kurmak isteyenlere örnek olacak cinsten. Yaklaşık 10 sene önce Irak’tan Mardin şehrimize gelen Zine Tatar, devletin yardımıyla aldığı destekle yaklaşık 15 milyon dolara tavuk çiftliğini kurdu. Yem ve gübre fabrikası ile beraber çalışmalarına devam eden Zine Tatar, günde 330 bin adet olan yumurta sayısıyla yetinmiyor zira kendisinin hedefi bu sayıyı çok ciddi rakamlara yani 1 milyona çıkarmak. Bir kadın girişimci olarak Mardin’e yaptığı yatırımla diğer kadınların da tebriğini kazanan Zine Tatar’ın Mardin macerası 10 sene önce başlamış. Irak’tan Mardin’e taşınan Tatar, Mardin’in Yeşilli ilçesinde 15 milyon dolar harcayarak devlet desteği de alarak tavuk çiftliği kurmuştur. Her gün 330 bin yumurta elde eden Tatar’ın en büyük hedefi ise bu sayıyı günde 1 milyona yükseltmek.

470 BİN GİBİ YÜKSEK RAKAMDA HAYVANIMIZ VAR:

Bağdat’ta ziraat mühendisliği eğitimi aldığını ve Irak Tarım Bakanlığında üst düzey yöneticilik yaptığını belirten Zine Tatar, yağmurlama, sulama, damla sulama yöntemleri ile ilgilendiğini söyledi. Mardin’in güzel bir şehir olduğunu ve burada yatırım yapmak istediğini kaydeden Tatar, “Yumurta çiftliğimiz vardı. Toplam günlük yumurta kapasitemiz her gün 330 bin yumurta üretimi yapıyoruz. Çok iyi bir üretim, iç piyasaya veriyoruz. Çok hijyenik bir şekilde devam ediyoruz. Kadınlar için eğitim lazım, cehalet cesaretten gelmez.

Ve de Eşim çok iyi bir yönetici, Kadın Girişimciler Başkanı Deniz Giray Mardin’de bana çok destek oldu. Her işte zorluk vardır, hırs vardı ama bilgi vardı. 15 milyon dolarlık yatırım yaptık. Benim hedefim 470 bin hayvanımız var, hedefim Mardin’de günlük 1 milyon yumurta üretimi yapmak” dedi. DEVLETİN DESTEĞİ İYİ HİBE VE PROJELER DOĞRU YERLERDE KULLANILIRSA ÇOK CİDDİ KATKI SAĞLAR: Kurdukları entegre tesiste her şeyin otomatik olarak işlediğini anlatan Tatar, şöyle devam etti: “Tavuk kümesleri için sağlıklı yem kullanma zorunluluğu var. Bunun için yem fabrikasını kurduk. Saatte 15 ton üretim yapabilen bir fabrika. Biz günlük 45 ton yem kullanmaktayız.

Yemlerimiz el değmeden makine sistemi ile tavuklara belirlenen şekilde aktarılıyor. Bunun yanında tavukların gübrelerini de değerlendiriyoruz. Bunun için de fabrika kurduk. Tavukların bulunduğu kümeslikten dışkıları otomatik olarak gübre fabrikasına gönderiliyor, kurutulduktan sonra işlenerek paketleniyor. Çok değerli organik bir gübre elde etmekteyiz. Devletin hibe ve destek projeleri doğru yerde kullanılırsa ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmış olur ve istihdam alanları genişler.” Bilindiği üzere destek ve hibelerin çoğu acemice kullanılmakta ve zarar edilmekte başarıya en önemli örneklerden biri de Zine hanım herkes bu şekilde örnek almalı acemice kurmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Content is protected !!