• Dolar Alış 6.0857TL
  • Dolar Satış 6.0614TL
  • Euro Alış 6.8088TL
  • Euro Satış 6.7816TL

Eşini Kıskanma’nın Büyük Sevabı

, 0 Yorum

Eşini Kıskanma’nın Sevabı Peygamber Efendimiz sav ö-lüm döşeğinde olan Hz Hatice r.a annemizin yanına gelir ve:Biliyor musun Yâ Hatice dünyadaki zevcelerim dışında âhirette dört tane daha zevcem olacak der.

HZ.HATİCE:

Bunun üzerine Onu bu zamana kadar hiç kıskanmayan Hz Hatice annemiz kıskanır ve üzülerek Yaa gerçekten mi Efendim diyerek göz yaşlarını tutumaz. Onun kıskandıginı anlayan Efendimiz sav tebessüm ederek dışarı çıkar Yanlarında olup onların bu haline şahit olan Hz Fatıma annemiz Efendimizin arkasından koşarak seslenir..

Babacıgim neden annemi son anlarında böyle üzdünüz ki diye sorar Efendimiz sav deKızım niyetim anneni üzmek değil, annenin amel defterine baktım az önce. Bir amel hariç bütün amellerden sevabını almış. Eksik olan ameli ise eşini Kıskanmak. Çünkü Beni bu zamana kadar hiç kıskanmamış.

Bende bu sevaptan da mahrum kalmasın diye onu kıskandırdım biraz üzüldü ama çok şükür ki o ameli de tamamlayıp sevabını aldı” der Peygamber Efendimiz Allâh, erkeklere cihadi yarattığı (emrettigi) gibi kadınlara da kıskançlığı yaratmıştır.(yani kıskanç olmalarına hukmederek) fıtratlarına bu duyguyu koymuştur. Kadınlardan kim buna sabrederse şehit sevabı kazanır inşallah dua ile mümin kardeşlerim

Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurmuştur ki:“Allah mahremlerini nâmahremlerden kıskanan kullarını sever.” “Mahremini kıskanmak imandandır…”

Mahremini kıskanmak mahremini haramdan koruyan ve onu helâl sınırları içinde barındıran bir örtüdür. Kur’ân “Onlar sizin örtünüz sizler de onların örtülerisiniz” âyeti ile eşleri harama karşı birbirleri için örtü ilân eder. Bu örtünün önemli bir ayağı kıskançlıktır. Çünkü kıskançlık damarıyla beyini haramlardan çekip alan kadın da eşini haram şekilde giyinmekten ve yabancı erkeklerle gereksiz yere muhatap olmaktan alıkoyan erkek de aslında yekdiğerini Allah’ın rızasına takvaya Allah korkusuna Cehennemden korunmaya ve Cennete girmeye dâvet etmiş ve yardımcı olmuş olmaktadır.

Nitekim meselâ kadın için açık-saçıklık ne kadar yasaklanmış bir davranış ise erkek için haram bakışlar o kadar yasaklanmış bir davranıştır. Netice itibariyle; erkeği haram bakışlardan ve haram meyillerden alı koyan kadının kıskançlığı da kadını açık saçıklıktan ve erkeklerle gereksiz yere muhatap olmaktan alı koyan erkeğin kıskançlığı da Allah’ın rızası yolunda atılmış en fıtrî (şimdiki ifadeyle en tabiî) ve en saygı değer birer adımdır.

Daha açık konuşalım: Erkeğinin gözünün harama kaymasını kadın kıskanıyorsa; bu güzel bir huydur ve kadın kendisi bilsin bilmesin bu tavrı Allah adına gösteriyor. Çünkü mü’min erkekler için“Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar”4; “Allah gözlerin gizlice harama bakışını da bilir gönüllerin gizlediğini de”5; “Şüphesiz Rabbiniz size bakmaktadır”6 ve “Kulak göz ve kalp; hepsi yaptıklarından sorumludur”7 buyuran Cenâb-ı Allah’tan başkası değildir.

Keza kadınının açık saçık giyinmesini ve başkalarıyla gereksiz yere muhatap olmasını erkek kıskanıyorsa eğer; bu erkek için de güzel bir huydur ve erkek kendisi bilsin bilmesin bu tavrı Allah adına gösteriyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
error: Content is protected !!